.C .  Współpraca z software house i korzystanie z jego usług programistycznych to naturalny kierunek rozwoju niemal każdej firmy, która chce rozwijać swój biznes. Organizacja, która korzysta z usług programistycznych software house, najczęściej zleca rozwój autorskiego oprogramowania, sklepu czy aplikacji, ich modernizację i utrzymanie całkowicie na zewnątrz lub outsourcuje dodatkowych programistów PHP do wsparcia zespołu in-house w realizacji danego projektu. Jest wiele powodów, dla których warto współpracować z software house, niezależnie, czy chcesz stworzyć autorskie oprogramowanie od zera, zbudować aplikację mobilną lub webową czy też stworzyć rozbudowaną platformę sprzedażową, jednak nie zawsze współpraca jest tak efektywna, jak mogłaby być. Jak więc rozpoznać, że Twoja współpraca z software house nie przynosi wystarczających korzyści dla rozwoju Twojego biznesu? Oto sygnały, że współpraca programistyczna nie wygląda tak, jak powinna.

opóźnienia w realizacji projektu - współpraca z software house PHP

Opóźnienia w realizacji projektu

W branżach tak dynamicznie rozwijających się jak IT, czas to zawsze pieniądz. Podstawą współpracy z software house jest szczegółowo opracowany plan działania, uwzględniający terminy realizacji poszczególnych etapów projektu. Jeśli software house nie dotrzymuje założonych deadline’ów, a opóźnienia są naprawdę duże, jest to ważny sygnał, że jakość świadczonych przez niego usług nie jest na najwyższym poziomie. Opóźnienia w realizacji projektu mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jednak jeśli jako wykonawca wiemy, że takowe mogą się pojawić, należy jak najwcześniej poinformować o tym Klienta. Klarowna i szczera komunikacja to podstawa owocnej współpracy w każdej branży. W Innovation Software terminowość jest zawsze na pierwszym miejscu. Nasi Klienci otrzymują nieprzekraczalne estymacje dla każdego etapu budowania aplikacji i jej utrzymania. Dokładamy wszelkich starań, aby dowozić projekty programistyczne w założonych terminach. W przypadku sytuacji wyjątkowych, komunikujemy wprost, co się dzieje.

Przeciągająca się komunikacja - współpraca z software house PHP

Przeciągająca się komunikacja, a współpraca z Software House

Każda godzina pracy programistów PHP, specjalistów LaravelSymfony to nie tylko koszt, ale też ograniczone zasoby, które powinny być przeznaczone na rozwój oprogramowania aplikacji. Współpraca z Software House, w którym pojawia się przeciągająca się komunikacja, to realna strata czasu i pieniędzy. Mowa m.in. o rozdrabnianiu informacji na wiele osobnych e-maili czy telefonów zamiast przekazania wszystkich istotnych informacji za jednym razem. Każda krótka konsultacja, każde pytanie czy wyjaśnienie zmniejsza liczbę dostępnych w danym miesiącu godzin. W Innovation Software stawiamy na podejście „krótko, zwięźle i na temat”. Wszystkie niezbędne informacje, które chcemy przekazać klientowi, staramy się zawrzeć w jednej wiadomości, aby nie generować niepotrzebnych wątków w komunikacji. Staramy się prowadzić komunikację najwygodniejszym dla klienta kanałem. Wolisz regularne spotkania on-line, a może preferujesz wymianę e-mail? Dostosujemy się do Twoich potrzeb.

Brak odpowiedzi zwrotnej od wykonawcy - współpraca z software house PHP

Brak odpowiedzi zwrotnej przez kilka dni lub… tygodni

Problemy z rozwlekaniem komunikacji to jedno. Co jednak, jeśli Twój zespół z software house w ogóle nie odpowiada na Twoje wiadomości i telefony? Już na etapie nawiązywania współpracy z zewnętrznym software house PHP trzeba dokładnie określić oczekiwania dotyczące komunikacji i odpowiedzi zwrotnej. Udana współpraca wymaga komunikacji na bieżąco, aby możliwe było od razu uzyskanie wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź, szczególnie jeśli jest nieuzasadniony i niczym nieusprawiedliwiony, jest ogromną przeszkodą w rozwoju aplikacji webowej lub mobilnej. W Innovation Software zawsze odpowiadamy na bieżąco. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy więcej czasu na odpowiedź, klient zawsze jest o tym poinformowany.

Team projektowy

Zbyt wiele osób zaangażowanych w proces projektowy

Choć większość klientów lubi, gdy software house silnie angażuje się w dane projekty, zbyt duża liczba osób biorących udział w procesie projektowym może przynieść więcej szkody niż pożytku. Może mocno wydłużyć proces przekazywania i dostarczania informacji, co skutkuje opóźnieniami i jednocześnie naraża na błędy. Gdy rozpoczynamy współpracę z nowym klientem, przypisujemy mu dedykowany zespół, który będzie pracował nad jego projektem. Angażujemy dokładnie tyle osób, ile potrzeba, aby realizować cele, nie wprowadzając jednak chaosu. Gdy zostajesz klientem Innovation Software, od samego początku wiesz, kto będzie zaangażowany w Twój projekt. Jasno komunikujemy kto jest odpowiedzialny za jaki obszar i kto jest w zespole projektowym osobą decyzyjną.

Komunikacja z klientem

Niezrozumiały język komunikacji

Zarządzanie aplikacjami i rozwój oprogramowania to procesy wiążące się ze specjalistycznym słownictwem. Klient nie zawsze rozumie, o czym mówi programista PHP czy programista React Native. Nie zawsze firmy programistyczne zdają sobie sprawę z tego, że klient nie jest świadomy, co oznaczają niektóre pojęcia. Jeśli widzisz, że firma, która obsługuje Twoje procesy IT, nie widzi potrzeby, abyś Ty jako klie­nt zrozumiał, o czym mowa, jest to jasny sygnał, że współpraca nie układa się najlepiej. Doświadczone software house’y wiedzą, że klient wcale nie musi być specjalistą IT i nie musi rozumieć specjalistycznego języka specjalistów. Wprost przeciwnie – najczęściej klienci potrzebują wytłumaczenia założeń projektu w sposób biznesowy. W Innovation Software stawiamy na jasną, klarowną i zrozumiałą dla klienta komunikację. Dostarczamy niezbędnych informacji, upraszczając specjalistyczne zwroty i skupiając się nie na technikaliach, a biznesowych skutkach podejmowanych działań.

Rotacja programistów - współpraca z software house PHP

Duża rotacja w zespole Software House

Często zmieniający się zespół dedykowany do Twojego projektu może nie tylko irytować i powodować opóźnienia. Może być to znak potencjalnych problemów w firmie, z którą współpracujesz. Powodem częstej zmiany zespołu może być na przykład to, że programiści nie widzą możliwości rozwoju w danej firmie programistycznej i odchodzą. Nie wróży to dobrze projektom realizowanym przez dany software house. Rotacja osób zaangażowanych w obsługę klienta oznacza niestety więcej czasu spędzonego na wdrożeniu nowych pracowników i zapoznawaniu ich z Twoimi projektami. Tłumaczenie od nowa niektórych założeń wpływa często na opóźnienia w realizacji kolejnych kroków milowych. Dodatkowo może skutkować gorszą komunikacją i mniejszym zaangażowaniem danego zespołu projektowego. Mniejsze zaangażowanie wiąże się natomiast z pogorszeniem kreatywności w poszukiwaniu optymalnych dla Ciebie – klienta – rozwiązań. Może też powodować, że programiści z software house będą mieli dla Ciebie mniej czasu niż wcześniej. Gdy wybierasz Innovation Software, nie musisz się tym martwić. Robimy wszystko, aby programiści i menedżerowie projektu wdrożeni w dany projekt realizowali go od początku do końca, dowożąc oczekiwany efekt.

Nieplanowane koszty - współpraca z software house PHP

Współpraca z Software House, a dodatkowe, nieplanowane koszty

Nieprzewidziane koszty to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów, z którymi borykają się organizacje współpracujące z dostawcami usług programistycznych. Dodatkowe opłaty, wzrost stawek lub więcej przepracowanych godzin w ramach projektu niż było to zaplanowane. Nikt tego nie lubi, jednak jest to powszechne. Rozumiemy to, dlatego zawsze przed rozpoczęciem współpracy podajemy maksymalne estymacje. Nasze estymacje zawierają nie tylko skrajne terminy realizacji projektu, ale też najwyższy budżet danego oprogramowania czy aplikacji. Jeśli pojawi się konieczność realizacji nieprzewidzianych, dodatkowo płatnych zadań, w każdym przypadku uzgadniamy to z klientem. Staramy się też elastycznie podchodzić do kosztów, pomagając klientowi tak zarządzać budżetem, aby najkorzystniej planować wydatki na poszczególne etapy realizacji.

Stosunek jakości do ceny - współpraca z software house PHP

Niezadowalający stosunek jakości do ceny

Zdarza się, że pracę programistów, szczególnie tak wyspecjalizowanych jak programiści PHP, znających Symfony, Laravel i React Native trudno wycenić. Szczególnie gdy klient jest osobą mniej zaawansowaną technicznie, a patrzącą raczej z perspektywy biznesowej. Współpraca programistyczna składa się z wielu etapów. Klient nie zawsze jest świadomy tego, ile pracy wymaga rozwój aplikacji webowej, modernizacja aplikacji czy nawet zarządzanie aplikacjami. Jeśli jednak widzisz, że koszty, które ponosisz, są niewspółmierne do efektów, jest to jasny sygnał, że coś jest nie w porządku. Podobnie z obsługą i komunikacją. Jeśli jakość tych elementów nie jest zadowalająca mimo wysokich kosztów, być może to czas, aby rozwojem oprogramowania aplikacji Twojej firmy zajęła się inna firma IT. Jeśli szukasz sprawdzonego partnera, który zawsze stawia na najwyższą jakość wykonania, a jego priorytetem jest maksymalne zadowolenie klienta, sprawdź, jakie usługi oferujemy w Innovation Software.

Wybrakowany zespół projektowy

Brak PMów, testerów, UX designerów na pokładzie

Choć naturalnie software house kojarzy się z programowaniem, budową, rozwojem i utrzymaniem aplikacji, to zdecydowanie więcej niż tylko pisanie kodu. Mnogość procesów na każdym etapie współpracy wymaga zaangażowania nie tylko programistów, ale również testerów, menedżerów projektu i UX designerów. Jeśli software house, z którym współpracujesz, nie jest w stanie zaoferować takiego składu zespołu, czas przemyśleć tę współpracę. Oczywiście możesz na własną rękę pokryć brakujące kompetencje, samodzielnie szukając specjalistów. Dużo sprawniej i efektywniej będzie pracował zespół, który pracuje ze sobą na co dzień. Dlatego, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania naszych klientów, umożliwiamy outsourcing całego zespołu projektowego, który kompleksowo zajmie się realizacją. Jeśli pojawi się potrzeba zaangażowania dodatkowych osób np. z zakresie projektowania graficznego lub tworzenia treści, też pomożemy Ci znaleźć odpowiednie osoby. Nie musisz na własną rękę poszukiwać freelancerów.

Outsourcing programistów - współpraca z software house PHP

Udostępnianie przez software house samych programistów

W tym przypadku problemem jest brak osoby odpowiedzialnej za przełożenie założeń programistycznych na cele biznesowe. Może to być ogromna przeszkoda w komunikacji między software house a klientem, który niekoniecznie rozumie techniczne, związane z IT słownictwo. Gdy po drugiej stronie są tylko programiści, porozumienie może być ciężkie do osiągnięcia. Często klienci początkowo mogą chcieć zaangażować tylko programistów. Jako SH zdecydowanie proponujemy, aby w projektach uczestniczył również Tech Lead z dużym doświadczeniem, który wnosi dodatkową wartość dla klienta. Jest swego rodzaju łącznikiem między programistami, klientem a PMem.

Dowiedz się więcej, na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować, gdy Twojej firmie potrzebny jest programista.

Podsumowanie

Opisane wyżej sygnały brzmią znajomo? Jeśli tak, czas na zmiany! Choć przejmowanie projektów programistycznych po innych wykonawcach zawsze powoduje chwilowe zamieszanie, taka decyzja może zaoszczędzić Ci stresu i ostatecznie sprawić, że projekt nabierze rozpędu. Jeśli chcesz porozmawiać o najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach, umów się na bezpłatną konsultację.