Blog

Co nowego w 2022?

W 2021 roku rozwój e-commerce był jeszcze bardziej dynamiczny niż w 2020. Paczkomaty wyrastały jak grzyby po deszczu. W sklepach internetowych mnożyły się metody płatności – od tradycyjnego przelewu, przez 6-cyfrowy kod BLIK, po możliwości z kategorii „Kup teraz, zapłać później”. Sprzedawcy zalewali Nas pop-up’ami z kodami rabatowymi, a Chatboty oferowały pomoc w każdej sytuacji i błyskawiczny kontakt – ze sztuczną inteligencją bądź konsultantem z krwi i kości. Wszystko po to, aby (będący doznaniem sam w sobie) proces zakupowy był po prostu formą rozrywki. Strony i kolorowe aplikacje gwarantowały (i dalej będą gwarantować) szybkie, przyjemne wizualnie i intuicyjne do granic możliwości przejście przez cały proces z pozytywnym wynikiem – oczywiście w postaci dokonanego zamówienia. Aby branża e-commerce mogła Nas dalej zaskakiwać, potrzebne są ciągłe ulepszenia i modyfikacje, często niewidoczne dla przeciętnego użytkownika. Zmian w kodzie, nowych wtyczek i wariantów rozwiązań programistycznych zdecydowanie nie będzie brakować w 2022 roku.

 

PHP

Wkraczając w Nowy Rok z wypuszczoną 17 grudnia wersją 8.1.1., PHP ma stawiać na prostotę. PHP oferuje wiele przydatnych narzędzi, które pomogą usprawnić prace nad budową stron.

W szczególności należy zwrócić uwagę na Laravel, którego popularność, w porównaniu do innych frameworków, wykazywała znaczną tendencję wzrostową. Laravel pozwala developerom na wprowadzanie nawet najbardziej skomplikowanych i innowacyjnych zmian, co znacznie ułatwia proces realizacji stron szytych na miarę – gdyż ten trend będzie jeszcze bardziej zauważalny w 2022, niż to było do tej pory.

Laravel planuje wypuszczenie wersji v9 na początku roku. Już teraz zostało zapowiedziane, że rok później możemy spodziewać się Laravel 10, a 11 ma ujrzeć światło dzienne w styczniu 2024. „Dziewiątka” wymaga do testowania najnowszego PHP 8 i PHPUnit 8. To dlatego, że będzie on korzystał z najnowszej wersji Symfony v6.0, która również wymaga PHP 8. Dzięki Laravel 9, programiści będą mogli cieszyć się nowym interfejsem konstruktora zapytań do podpowiadania typów, refaktoryzacji i analizy statycznej.

Wspomniana najnowsza wersja Symfony – 6.0.2, pojawiła się w listopadzie 2021. Wypuszczenie 6.1 planowane jest na maj 2022, jednak nie znamy jeszcze zakresu funkcjonalności, który zostanie udoskonalony. Może macie jakieś swoje przypuszczenia na ten temat? ?

 

WordPress

Nowości od WordPressa możemy spodziewać się już w pierwszych tygodniach 2022. Kilka dni przez Bożym Narodzeniem, został wypuszczony WordPress 5.9 Beta 4. Wersja ta jest w dalszym ciągu testowa, a wykrycie wszystkich bugów i finalny release planowany jest na końcówkę stycznia. Czy jest na co czekać? Jak najbardziej! Wraz z launchem 5.9 będziemy mieli możliwość korzystania z nowego motywu – tym razem Twenty Twenty-Two, który ma być bardziej elastyczny i funkcjonalny, niż jakikolwiek poprzedni, stworzony dla WordPressa. Co więcej, WordPress 5.9 zapewnia większą kontrolę nad projektami i uproszczony dostęp do wzorców, dzięki czemu możliwe będzie modyfikowanie wyglądu całej witryny, bez konieczności zmiany motywu.

Wszystkich tych, którzy tak jak my, nie mogą się doczekać WordPressowych nowinek, zachęcamy do wzięcia udziału w testach – im więcej niedoskonałości uda się wyłapać w fazie testowej, tym jakość oprogramowania będzie wyższa.

 

Prestashop

W 2022 roku Prestashop zapowiada zmiany – zarówno technologiczne, jak i w samym sposobie wprowadzania nowych technologii. Oznacza to, że aby przyspieszyć techniczną transformację PrestaShop, główne wersje będą publikowane znacznie częściej niż raz na +/- pięć lat, tak jak to było do tej pory.

„Począwszy od następnej wersji, PrestaShop zacznie naprzemiennie wybierać główne wersje, koncentrując się na refaktoryzacji i postępach technologicznych, oraz wersje drugorzędne, kładąc nacisk na nowe lub ulepszone funkcje. Oznacza to, że następne wydanie Presty będzie wersją główną, po której nastąpi wersja pomocnicza, następnie wersja główna, następnie wersja pomocnicza i tak dalej.

Celem jest umożliwienie publikowania informacji co 6–9 miesięcy. Ponieważ każde inne wydanie będzie wersją główną, społeczność będzie mogła oczekiwać nowej wersji głównej co 12 do 18 miesięcy.” – PrestaShop Beyond 1.7

Zmiany nastąpią także w nazewnictwie. Kolejna wersja, 1.8 zostanie nazwana po prostu PrestaShop 8 (jedynka z przodu nie wnosi nic konkretnego i sugeruje raczej wprowadzenie drobnych usprawnień, a nie kompletnej nowej wersji). W 2022 roku będziemy stawiać na ewolucje, nie rewolucje. PrestaShop 8 będzie kontynuował i przyspieszał prace transformacyjne rozpoczęte w wersji 1.7, ale z bardziej pragmatycznym i skoncentrowanym podejściem. Nie zabraknie uzgodnienia Presty z najnowszym wydaniem PHP 8 (i kolejnymi), a także troski o User Experience – zarówno developerów jak i klientów finalnych sklepów e-commerce.

 

Sylius

Podobnie jak wspomniany wcześniej Prestashop, Sylius chce skupić się na wprowadzaniu zmian ewolucyjnych, będących naturalnym ciągiem zdarzeń i ulepszeń, nie rewolucyjnym ? Najnowsza wersja Syliusa 1.11 ma trafić do użytku 17 stycznia 2022.

 

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że w 2022 roku skupimy się na udoskonalaniu – na każdej możliwej płaszczyźnie – a na tej stricte programistycznej również na synchronizacji z PHP 8 (i nowszymi release’ami). Czy coś Nas zaskoczy? Zapewne tak. Mamy nadzieję, że będą to jednak same pozytywne zaskoczenia! I dokładnie tego życzymy wszystkim klientom, współpracownikom i całej społeczności – aby Nowy Rok pozytywnie Was zaskakiwał!