Top 6 technologii, które powinien znać początkujący Backend Developer
Anna Olszewska
30 czerwca 2022
994 views
Tworzenie oprogramowania lub stron internetowych można podzielić na dwie główne części – frontend i backend. Pierwszy termin dotyczy części aplikacji widocznych dla użytkownika, z kolei drugi obejmuje wszystkie elementy odpowiadające za właściwe działanie oferowanych funkcjonalności. Jakie technologie są niezbędne w pracy Backend Developera?
Co to jest backend?
Słowo „backend” opisuje część aplikacji znajdującą się po stronie serwera. To właśnie tutaj zachodzą wszystkie procesy związane z przetwarzaniem informacji, bezpieczeństwem czy integracją z różnymi serwisami, na przykład bazami danych. W kontekście stron internetowych najważniejsze technologie używane w backendzie to m.in. PHP (wraz z opartymi na tym języku frameworkami, np. Symfony czy Laravel), MySQL, Docker i system kontroli wersji Git.
Frontend odpowiada z kolei za prezentowanie informacji użytkownikowi, jak również komunikację z backendem. Rola Backend Developera w zespole jest niezwykle istotna – programiści zajmujący się częścią serwerową muszą znać kilka kluczowych narzędzi, by zapewnić sprawne działanie całej aplikacji.
PHP – język, który napędza sporą część internetu
Według danych z portalu W3Techs język PHP jest używany przez niemal 80% wszystkich witryn. To jedna z najważniejszych technologii wykorzystywanych w aplikacjach webowych, która od początku skupia się na dodawaniu dynamicznych rozwiązań do stron www. Z jego pomocą można tworzyć rozbudowane aplikacje internetowe i sklepy online, a także udostępniać dane dla aplikacji mobilnych. Możliwe jest również opracowanie całkowicie samodzielnych programów. To wieloparadygmatowy język, który pozwala na połączenie różnych podejść do programowania – obecnie w PHP tworzy się przede wszystkim aplikacje oparte na modelu MVC z użyciem OOP, czyli programowania obiektowego.
OOP – programowanie obiektowe w PHP
Choć początkowo PHP nie obsługiwał programowania obiektowego, taka funkcjonalność pojawiła się już w trzeciej wersji języka wydanej w 1998 roku. Na czym polega OOP? U jego podstaw stoi organizowanie logiki programu wokół danych i relacji pomiędzy nimi. Najistotniejszą kwestią są tutaj obiekty i klasy, które określają stan oraz zachowanie obiektów o konkretnym przeznaczeniu.
Według wielu programistów kod zgodny z założeniami programowania obiektowego jest przejrzysty i łatwy w utrzymaniu. Znajomość OOP to obowiązkowa umiejętność zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych Backend Developerów.
PDO – PHP Data Object
To rozszerzenie języka PHP, które pozwala na łatwiejszą i bezpieczniejszą komunikację z bazami danych. PHP Data Objects to obiekty, które definiują metody połączenia oraz sposób wykonywania operacji z użyciem różnych silników bazodanowych. Dzięki temu programiści nie muszą opracowywać własnych rozwiązań, co znacznie przyspiesza development.
MVC, czyli Model-View-Controller
Model-View-Controller to wzorzec architektoniczny, który służy do organizowania struktury aplikacji. Kod jest podzielony na trzy współpracujące ze sobą części, realizujące określone zadania:
Model – określa struktury danych wraz z relacjami pomiędzy poszczególnymi obiektami,
View (widok) – interfejs widoczny dla użytkownika,
Controller (kontroler) – odpowiada za realizację logiki aplikacji, w tym większość procesów związanych z przetwarzaniem danych oraz komunikacją pomiędzy użytkownikiem a programem.
REST API
REST API to interfejs tworzony zgodnie z określonymi zasadami, który opisuje logikę przesyłania danych pomiędzy różnymi komponentami aplikacji, jak również pobieranie i wysyłanie informacji z użyciem zewnętrznych usług. W przypadku aplikacji PHP często jest wykorzystywany w celu udostępniania we frontendzie danych pochodzących z backendu.
Protokół wymiany informacji SOAP
SOAP to rozwiązanie, które umożliwia szybki przekaz danych pomiędzy aplikacjami sieciowymi i hostami. Można dzięki niemu pobierać informacje z zewnętrznych serwisów, np. hurtowni, a także przekazywać dane dalej. Komunikaty SOAP są tworzone w języku XML, który ściśle określa strukturę danych i jest wspierany przez wiele różnych platform.
Uwierzytelnianie i autoryzacja
W świecie aplikacji webowych bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie. Zarówno PHP, jak i praktycznie każdy framework oparty na tym języku, zapewnia dostęp do szeregu narzędzi związanych z uwierzytelnianiem i autoryzacją. Opanowanie kwestii z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezbędne dla programistów PHP.
MySQL – najpopularniejszy silnik bazy danych używany z PHP
MySQL to niezależna od PHP technologia, którą można w łatwy sposób połączyć z aplikacjami webowymi w PHP – m.in. za pomocą PDO. Bazy MySQL przechowują uporządkowane dane w różnych typach, a do zalet tego rozwiązania należy uniwersalność, skalowalność i wydajność.
Docker
To rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę programistów. Działanie Dockera opiera się na konteneryzacji, czyli dzieleniu środowiska na części odpowiadające najczęściej za konkretną funkcjonalność w ramach aplikacji. W ten sposób programy można bez problemu uruchomić na dowolnej maszynie bez konieczności instalowania i konfiguracji bibliotek. Dzięki temu programiści mogą pracować z projektem i testować zmiany ze znacznie większą wydajnością.
Git – kontrola wersji
Efektywna współpraca programistów wymaga sposobu na śledzenie zmian i stałą kontrolę kodu źródłowego. Właśnie taką funkcjonalność oferuje Git – to narzędzie, które powinien znać każdy Backend Developer, niezależnie od wykorzystywanej technologii. Proces powstawania oprogramowania z użyciem Gita najczęściej opiera się na przygotowaniu zmian w odrębnej gałęzi projektu, która jest następnie sprawdzana przez innych członków zespołu przed przyłączeniem jej do głównej części repozytorium.
Framework Symfony
To jeden z najczęściej używanych frameworków do PHP, który upraszcza tworzenie aplikacji poprzez możliwość wykorzystania szeregu gotowych komponentów. Z jego pomocą można łatwo zrealizować wzorzec MVC, tworząc kontrolery, widoki i modele danych wraz z obsługą REST API i innych rozwiązań.
Laravel
Framework Laravel jest często uznawany za „odchudzoną” wersję Symfony, jednak zapewnia dostęp do podobnego zestawu funkcjonalności i udogodnień. Największymi zaletami Laravel są gotowe moduły, takie jak:
moduł autentykacji użytkownika,
system szablonów Blade,
paczki pozwalające na łączenie się z kodem frontendowym (napisanym np. w Vue),
narzędzie ułatwiające projektowanie i korzystanie z baz danych (model Eloquent),
interfejs Artisan, który umożliwia sprawne zarządzanie aplikacją z poziomu wiersza poleceń.
Oferty pracy dla Backend Developerów w Innovation Software
Junior PHP Developer musi opanować wiele technologii, aby praca aplikacji czy strony internetowej przebiegała bez żadnych problemów. Wymienione wyżej języki programowania, narzędzia i frameworki to absolutny must-have początkującego programisty. Jeśli wiesz, jak korzystać z Gita czy MySQL, a PHP, Laravel oraz Symfony nie mają przed Tobą tajemnic, czas znaleźć pracę marzeń! Na programistów z takim zestawem umiejętności czeka wiele ofert. Na pozycji Junior Backend Developera wystarczy podstawowa znajomość tych technologii, które można szybko rozwinąć wraz z odpowiednim zespołem. Od Regular Backend Developerów oczekuje się z kolei pewnego doświadczenia i nieco głębszej wiedzy z zakresu PHP, obsługi baz danych czy sprawnego korzystania z rozwiązań dostępnych we frameworkach.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.