Wszystkie odcinki
#
29
:
Doradztwo CTO na godziny. Game changer, który efekty przynosi natychmiast!

11/19/2024

#

29

:

Doradztwo CTO na godziny. Game changer, który efekty przynosi natychmiast!

Opis odcinka

Czy Twoja firma powinna skorzystać z doradztwa CTO na godziny? Sprawdź, jak wsparcie technologiczne na poziomie strategicznym może szybko podnieść jej konkurencyjność i efektywność. W tym odcinku omawiam, dlaczego nawet mniejsze przedsiębiorstwa powinny poważnie potraktować strategię IT i jak CTO na godziny może pomóc unikać kosztownych błędów.

Główne punkty odcinka:

📊Dlaczego usługa CTO na godziny to świetne rozwiązanie dla firm w fazie wzrostu

🛠️Jak CTO wspiera firmę w wyborze odpowiednich technologii i optymalizacji kosztów.

🎯Wpływ strategii technologicznej na cele biznesowe i rozwój zespołu IT.

📌Praktyczne przykłady oszczędności oraz decyzji strategicznych wspartych przez CTO.

Każdy projekt jest inny

Porozmawiajmy o Twoim

Porozmawiajmy!

Transkrypcja odcinka

Cześć, dzień dobry. Witam was w podcaście IT i Biznes. Nazywam się Grzegorz Tabor i na co dzień prowadzę trzy firmy, w tym firmę programistyczną, agencję doradczo-rekrutacyjną i SaaS do monitoringu cen konkurencji dla e-commerce.Podcast IT i Biznes kieruje do właścicieli firm oraz menadżerów, którzy na co dzień współpracują w swoich firmach często i dużo z szeroko pojętym IT i chcieliby realizować owe projekty IT bardziej świadomie i skuteczniej. Odcinek 29. Doradztwo z CTO na godzinę.

Game changer, który efekty przynosi natychmiast. Czy twoja firma powinna skorzystać z doradztwa CTO na godzinę? Sprawdź, jak wsparcie technologiczne na poziomie strategicznym może szybko podnieść jej konkurencyjność i efektywność. W tym odcinku omawiam, dlaczego nawet mniejsze przedsiębiorstwa powinny poważnie potraktować strategię IT i jak CTO na godzinę może pomóc unikać kosztownych błędów.

Główne punkty tego odcinka to po pierwsze, dlaczego usługa CTO na godzinę to świetne rozwiązanie dla firm w fazie wzrostu. Po drugie, jak CTO wspiera firmę w wyborze odpowiednich technologii i optymalizacji kosztów. Po trzecie, wpływ strategii technologicznej na cele biznesowe i rozwój zespołu IT.

I po czwarte, praktyczne przykłady oszczędności oraz decyzji strategicznych wspartych przez CTO. Ten odcinek wyjaśnia przede wszystkim, dlaczego CTO na godzinę to game changer, który może zaoszczędzić budżet i czas, dając równocześnie większą kontrolę nad przyszłością technologiczną Twojej firmy. Nie przedłużając, serdecznie zapraszam do głównej części dzisiejszego odcinka.

Cześć, dzień dobry. Dziś w odcinku pogadamy o czymś, co może być prawdziwym game changerem dla firm, szczególnie tych, które są na etapie rozwoju i muszą decydować o kluczowych technologiach w firmie. Czasy, w których IT odgrywało rolę wspierającą biznes, już dawno minęły.

Duże korporacje odrobiły te lekcje i wiedzą, że IT to nie tylko wsparcie, to także kluczowy obszar strategiczny, który wpływa na wzrost, konkurencyjność i bezpieczeństwo danego przedsiębiorstwa. Natomiast w mniejszych firmach często jest inaczej. IT traktowana jest bardziej jako takie narzędzie niż kluczowy fundament strategii.

Dlaczego średnie firmy tak często nie stawiają na strategię IT na pierwszym miejscu? Odpowiedź jest prosta. Zazwyczaj skupiają się na szybkim wzroście i dostarczaniu swoich produktów czy swoich usług, a IT ma służyć tylko jako takie wsparcie, nie jako kluczowa inwestycja. I jest to całkiem zrozumiałe na pewnym etapie rozwoju tych firm.

W końcu liczy się szybki zwrot z inwestycji, żeby móc dalej tę firmę też rozwijać. Problem pojawia się w momencie, kiedy inwestycje w projekty technologiczne stają się coraz droższe, a biznes w coraz większym stopniu zależy od sprawnego działania i zarządzania technologią. Jako menadżer musisz podjąć kluczowe decyzje dotyczące wyboru technologii do konkretnego projektu, do jego rozwoju czy do stanu jego rozwoju i też po prostu do wdrożenia.

I co robisz? Jeśli masz na pokładzie zespół programistów, pierwszym krokiem zazwyczaj jest konsultacja z nimi. No i teraz pytanie, czy to jest na pewno najlepsze wyjścia? Idę o zakład, że każdy z Was ma w głowie obrazek z takich z rodzinnych spotkań, kiedy ciocia, wujek lub ktoś inny z rodziny zwraca się do Was z prośbą o pomoc przy naprawie komputera. No bo przecież Ty pracujesz z komputerem na co dzień i ogólnie masz wszystko ogarnięte i umiesz w te sprawy takie techniczne i z tymi nowoczesnymi technologiami, prawda? No właśnie i tak samo może być w tym przypadku.

Programiści, choć mają głęboką wiedzę techniczną, często nie mają pełnej świadomości o celach biznesowych firmy. I z kolei menedżerowie zarządzający często nie posiadają wystarczających kompetencji, aby świadomie i trafnie podejmować decyzje dotyczące działania i rozwoju z obszaru IT. Te dwa różne punkty widzenia, czyli punkt typowo techniczny i punkt typowo biznesowy mogą prowadzić do sprzeczności w wyborze najlepszego rozwiązania, zarówno w krótkim, jak i długim terminie.

O tym, jak wypełnić tę lukę opowiem w dalszej części, a tuż po przesłuchanym odcinku będziecie mogli wypełnić krótki taki tekst, ankietę, w którym sprawdzicie, czy usługa CTO na godzinę sprawdzi się w waszej firmie. I tutaj od razu już podpowiem, że linki znajdziecie bezpośrednio w opisie do tego odcinka. Dobrze, idźmy zatem dalej.

W każdym rozwijającym się przedsiębiorstwie rola CTO, czyli takiego dyrektora technologicznego, staje się nieoceniona. To osoba, która nie tylko zarządza technologiami, ale także podejmuje kluczowe decyzje dotyczące strategii IT, inwestycji w technologię oraz rozwoju zespołu IT. Jednak trzeba pamiętać, że stanowisko CTO wiąże się też z wysokimi kosztami.

Wysoka odpowiedzialność, wysokie kompetencje, wysokie koszty. Zatrudnienie etatowego CTO jest sporym wydatkiem, na który nie każda średniej wielkości firma może sobie pozwolić. I tu pojawia się pytanie.

Czy firma może funkcjonować bez pełnoetatowego CTO? Okazuje się, że tak. I to właśnie dla takich firm powstała usługa CTO na godzinę. Ale zanim przejdziemy do konkretów, warto przyjrzeć się jakiego rodzaju kompetencje są wymagane od CTO, czyli właśnie od takich dyrektorów technologicznych.

CTO to przede wszystkim, jeżeli chodzi o taką definicję, jest to osoba, która musi łączyć w sobie szereg różnych umiejętności. Po pierwsze oczywiście musi mieć ogromną wiedzę techniczną i technologiczną. To kluczowe, bo CTO odpowiada za wybór technologii, narzędzi i metodologii, które będą odpowiednie dla firmy w danym momencie jej rozwoju no i będą też wystarczające na przyszłość.

Ale to nie wszystko. Równie ważne są kompetencje strategiczne. CTO musi rozumieć cele biznesowe firmy, umieć przewidywać jakie technologie będą miały kluczowe znaczenie w przyszłości oraz jakie decyzje należy podjąć, by firma mogła rosnąć w sposób stabilny i bezpieczny.

Nie możemy też zapominać o kompetencjach miękkich. CTO powinien być dobrym liderem, który potrafi zarządzać zespołem, inspirować współpracowników do rozwoju, budować kulturę współpracy i komunikacji. Tak naprawdę w końcu od tego CTO zależy nie tylko to, jak wygląda infrastruktura technologiczna firmy i w ogóle dobór technologii, ale także jak skutecznie działa zespół, który z tej technologii korzysta i który ją tworzy.

Dzięki usłudze CTO na godzinę firma może dosłownie mieć ciastko i zjeść ciastko. Bo nie musi ponosić kosztów zatrudnienia pełnoetatowego CTO, ale jednocześnie ma dostęp do eksperta, który dosłownie wchodzi do firmy, poznaje zespół i niejako staje się częścią tego zespołu i częścią tej firmy, tyle że w niepełnym wymiarze godzin. Taki CTO na godzinę działa jak zewnętrzny doradca, ale równocześnie jest na tyle zaangażowany, że może wpływać na strategiczne decyzje technologiczne w firmie.

Taka osoba może pomóc w wielu kluczowych decyzjach i opowiem o kilku z nich, gdzie najczęściej spotykamy się z tym, że jest największy zwrot z inwestycji w tą usługę. Przede wszystkim pomoc w doborze technologii i narzędzi do rozwoju produktu. CTO na godzinę to osoba, która analizuje, które technologie będą najlepsze dla konkretnego produktu czy usługi.

Często spotykamy się tutaj z sytuacjami, w których zespół IT wybiera rozwiązania techniczne na podstawie aktualnych trendów lub po prostu własnych preferencji. Natomiast w tym wypadku CTO pomaga ocenić, czy te narzędzia faktycznie przyczynią się do sukcesu firmy w długim okresie. Czyli w dużym skrócie, czy rozwiązania, które lubi zespół od strony technicznej będą odpowiednie dla spełnienia celów biznesowych firmy.

Po drugie, CTO wspiera tworzenie i wdrażanie strategii IT, która będzie wspierać cele biznesowe firmy. Czyli w tym wypadku CTO pomaga w stworzeniu takiego planu technologicznego, który wpisuje się w ogólną strategię biznesową, przewidując zmiany, innowacje, które firma być może będzie chciała wdrożyć na przestrzeni lat. Po trzecie, CTO wspiera planowanie rozwoju zespołu IT i tworzenie procesów zarządzania projektem bądź projektami.

Tego typu specjalista pomoże zaplanować strukturę zespołu, wskazać braki kompetencyjne, określić, które kompetencje warto mieć na pokładzie, a z których możemy skorzystać tak naprawdę z pomocą firm zewnętrznych. I ponadto CTO może wdrożyć procesy zarządzania projektami, które usprawnią pracę zespołu, zwiększą efektywność, pomogą unikać błędów, a dla biznesu dadzą też jasny komunikat na temat efektów, jakie z tej pracy się biorą. OK, idziemy dalej.

Punkt czwarty, CTO wspiera też optymalizację kosztów związanych z technologią. Czyli taki CTO na godziny przygląda się dokładnie, na co firma wydaje swoje zasoby i analizuje, czy koszty technologiczne są uzasadnione biznesowo, no i też w jaki sposób można je zoptymalizować. Dzięki temu firma może uniknąć nadmiernych wydatków, inwestując tylko w te technologie, które faktycznie przynoszą wartość.

Może to dotyczyć zarówno kosztów licencji, utrzymania infrastruktury, jak i po prostu kosztów budowy np. nowych aplikacji, bądź też utrzymania aplikacji istniejących. Punkt bodajże piąty, tak, po piąte, CTO zapewnia bezpieczeństwo danych, czy wspiera zapewnienie bezpieczeństwa danych i zarządzanie ryzykiem technologicznym.

Zabezpieczenie danych i zarządzanie ryzykiem technologicznym jest kluczowe, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy incydenty związane z bezpieczeństwem, czy cyberbezpieczeństwem, mogą mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. I w tym wypadku CTO na godziny wspiera firmę, oceniając ryzyka technologiczne i proponując strategie, które pomogą zminimalizować zagrożenia. I po szóste i ostatnie, CTO zapewnia doradztwo w zakresie skalowania infrastruktury, aby sprostać rosnącym wymaganiom firmy.

Skalowanie infrastruktury jest często wyzwaniem dla rozwijających się firm, które mają coraz większe potrzeby i wyższe wymagania i CTO na godziny pomoże firmie zaplanować taką infrastrukturę, która będzie w stanie sprostać rosnącym wymaganiom przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i kontroli nad kosztami. To wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza gdy firma planuje ekspansję na przykład na zagranicę, wprowadzenie nowych produktów lub po prostu nagle mierzy się z szybkim wzrostem ruchu na swojej platformie. Aby lepiej zobrazować, jak usługa CTO na godziny może wpłynąć na firmę, chętnie podzielę się tutaj jeszcze takimi kilkoma przykładami z naszej praktyki.

I tu chciałbym opowiedzieć o naszej współpracy z firmą, dla której mogę świadczyć właśnie taką usługę CTO na godziny. Oczywiście, jak to zwykle bywa, sama potrzeba takiej usługi wyszła po prostu w praniu, bo zaczęliśmy od pracy, jak to zwykle bywa, jako software house nad danym projektem. No i wiecie, poznając bliżej firmę, poznaje się również pewnego rodzaju jej bolączki czy po prostu takie wyzwania do rozwiązania i też różne potrzeby.

I od słowa do słowa, oprócz projektu, nad którym pracowaliśmy, zorganizowaliśmy właśnie tę usługę. I żeby szerzej przytoczyć Wam konkretne korzyści, które udało nam się wypracować z tą firmą, to posłuchajcie od początku. Firma posiada zespół wewnętrzny, który pracuje nad stałymi projektami.

Dodatkowo korzysta z pomocy zewnętrznej firmy, która zaproponowała zmiany związane z refaktoryzacją przy okazji wdrażania nowego projektu, niestety dość kosztowne, mające poprawić skalowalność systemu. I wiecie, ja jako ten programista, czyli ta część taka właśnie artystyczna, nazwijmy to deweloperska, patrząc z tej perspektywy, oczywiście mógłbym się zgodzić i poprzeć podejście tej firmy zewnętrznej, czyli zróbmy piękny, czysty, pachnący kod, ale znając klienta, wiedząc o jego celach biznesowych, czyli nie patrząc tylko z tej perspektywy technicznej, znając też funkcję tego systemu i skalę jego wykorzystania, zauważyłem, że to nie będzie najlepsze rozwiązanie dla tej firmy. Na pewno nie w tym momencie, na pewno nie przez długi czas, po prostu wdrażając drobne usprawnienia do kodu, już możemy zapewnić jego wysoką jakość i nie ma potrzeby jego przebudowy po to, żeby zapewnić tą jakość jeszcze wyższą, czyli żeby budować sztukę dla sztuki, co niestety często zdarza się w przypadku programistów, że lubią oni refaktoryzować kod, czyli jego jakby modyfikować ten kod, po to, żeby on był po prostu jeszcze bardziej czystszy, czyli po prostu jeszcze lepiej zapisany.

Nie zawsze jest to po prostu potrzebne i trzeba tutaj zdroworozsądkowo do tego podejść, po to, żeby nie wdrażać tej samej funkcjonalności w wyższym koście, czy po prostu z użyciem wyższych zasobów czasowych. I to jest właśnie ta oszczędność, bo jeżeli spojrzymy na dany problem zdroworozsądkowo i zadamy pytanie, OK, jak to można zrobić inaczej, mając też wiedzę tą techniczną, porozmawiamy z programistami, gdzie realnie jest potrzebna refaktoryzacja, a gdzie jest ona być może trochę na siłę, to nagle się okaże, że zrealizujemy tą samą aplikację, ale w niższym koście, po prostu z użyciem mniejszej ilości czasu. I to jest ten Game Changer, który może Ci w pewnym sensie dostarczyć ta osoba, która nie tylko spojrzy na problem, czy potrzebę z perspektywy technicznej, ale będzie znała również potrzeby biznesowe i dzięki temu wypracuje właśnie taki kompromis łączący te dwa światy.

Po to jest właśnie ten CTO, żebyś Ty mógł bądź mogła uniknąć kosztownych przedsięwzięć, a nawet jeśli się na nie z jakiegoś powodu zdecydujesz, to taki CTO przedstawi Ci też po prostu inne możliwości, więc decyzję podejmiesz z pełną świadomością co do czasu, kosztów i konsekwencji. Drugi przykład, dość banalny i można by pomyśleć, że przecież każdy by na to wpadł. Jasna sprawa, mógłby, ale często jest też tak, że osoba, która działa w danym biznesie patrzy już z perspektywy eksperta.

Wiecie, skoro działam w tym biznesie już x lat, to z całą pewnością wiem, czego biznes potrzebuje, czego klienci potrzebują i jest to tak pewne, że czasem po prostu samo zapytanie i pogadanie z klientami odnośnie ich potrzeb wydaje się nam zwyczajnie niepotrzebne. I znowu, druga rola CTO jest taka, abyś zadał sobie pytanie, czy na pewno tego potrzebujesz. W tym przypadku sytuacja była taka, że firma planowała stworzyć pewien moduł.

Moduł wynikający z regulacji prawnych pod powiem ustawa o sygnalistach. I wiecie, to jest taka nowa ustawa, która daje każdemu pracownikowi prawo do zgłaszania anonimowo naruszenia prawa czy po prostu jakichś swoich zastrzeżeń, o których dowiedział się w swojej pracy. I teraz aplikacja w gruncie rzeczy potrzebna, no bo też narzucona z góry, tak się wydaje, no bo skoro jest prawo, czy ustawa, która wprowadza tego typu właśnie kwestie sygnalistów, no to od razu potrzebna jest też pewnie jakaś aplikacja, która pozwoli tym zarządzić.

Więc pierwsza myśl, nie ma co odwlekać, robimy. No i powstała wycena tej aplikacji. No z uwagi na to, że była myśl po prostu, że robimy, ale w momencie, kiedy powstawała ta wycena, to rolą CTO było tutaj to, żeby ochłodzić zapał i zadać pytanie, czy Twoi klienci na pewno tego potrzebują.

I tak też zrobiliśmy. W tym wypadku zadaliśmy to pytanie. Handlowcy klienta wykonali kilka, kilkanaście telefonów, żeby zbadać rynek, zanim pójdziemy w jakąś tutaj inwestycję w coś nowego.

I okazało się, wiecie co? No okazało się, że nikt tego nie potrzebuje. Tzn. okazało się, że firmy oczywiście muszą się dostosować do tej ustawy.

Natomiast albo wykorzystają jakieś gotowe rozwiązanie na rynku, które będzie super tanie i zrobione typowo po to, czy wdrożone w danej firmie, typowo po to, żeby po prostu spełnić kryteria tej ustawy. Albo w ogóle te kryteria zostaną spełnione jeszcze bez żadnej aplikacji, bo nigdzie nie jest tam napisane, że trzeba te wymogi tej ustawy spełnić właśnie z wykorzystaniem jakiegoś rozwiązania informatycznego. Także dosłownie w ten oto sposób udało się zaoszczędzić tak naprawdę kilkadziesiąt tysięcy złotych na realizację takiego modułu funkcjonalności sygnalistów.

No i właśnie. I to też było rolą CTO, żeby nie tylko niejako ślepo już pójść w kierunku tego, że ok, jest pomysł, wiemy jak to zrobić technicznie, to już róbmy, bo często osoby techniczne, technologiczne mają potrzebę właśnie tworzenia. I to jest super, tylko bardzo ważne jest to, żeby tworzyć właśnie te rzeczy, które są potrzebne biznesowo i które biznesowo będziemy w stanie później sprzedać i pod tym kątem obronić.

Uff. Podsumowanie. Mam nadzieję, że ten odcinek przybliży Wam, jak usługa CTO na godziny może być prawdziwym game changerem dla firm.

I to nie tylko dla dużych korporacji, ale przede wszystkim dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które stawiają pierwsze kroki w kierunku strategicznego podejścia do IT. Zostawiam Was z myślą, że CTO na godzinę to sposób na znalezienie równowagi między technologią a biznesem. A jego wsparcie może pomóc uniknąć kosztownych inwestycji lub błędnych wyborów, które w perspektywie mogłyby spowolnić rozwój Waszego przedsiębiorstwa.

A jeśli jeszcze nie jesteście do końca przekonani, czy doradztwo CTO ma sens w Waszej firmie, to koniecznie wypełnijcie proszę nasz test i od razu możemy przed wypełnieniem testu czy po nim umówić się na spotkanie, aby omówić szczegóły i zobaczyć, czy CTO w Waszym przypadku będzie miało sens. Wspólnie przeanalizujemy potrzeby Waszego biznesu, kluczowe wyzwania i możliwe korzyści, jakie taka współpraca może Wam przynieść. Dzięki bardzo za wysłuchanie dzisiejszego odcinka.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci po prostu porozmawiania na temat tego CTO, czy na temat Waszych bieżących wyzwań w Waszych organizacjach serdecznie zapraszam do kontaktu. A tymczasem dzięki bardzo raz jeszcze i do następnego. Cześć.

Grzegorz Tabor

Przedsiębiorca, ekspert IT

Od ponad 10 lat związany z branżą IT – zaczynał jako freelancer, zdobywając doświadczenie w biznesie, sprzedaży i zarządzaniu projektami. Obecnie prowadzi trzy firmy: Innovation Software – software house specjalizujący się w tworzeniu i utrzymaniu aplikacji, GravITy – firmę doradczą i rekrutacyjną w branży IT, oraz Market Monitor – narzędzie do analizy rynku i konkurencji.

W biznesie stawia na strategiczne podejście, transparentną komunikację i długoterminowe relacje. W podcaście IT i Biznes dzieli się wiedzą, pomagając firmom skutecznie łączyć technologię z biznesem.

Skontaktuj się z nami

Masz nowe pomysły, stare systemy do ogarnięcia, albo problem do rozwiązania? Napisz do nas, zaproponujemy, jak to zrobić uwzględniając czas, budżet i zasoby.

Jeśli jest przed 15:00 - zadzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Jeśli jest po 15:00 - skontaktujemy się jutro, no chyba że jutro jest weekend to słyszymy się w poniedziałek.
Mapa Wrocławia z zaznaczoną lokalizacją Innovation Software
Twoja wiadomość do nas dotarła. Wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz Business Manager, Mateusz!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.

Najlepsze wskazówki o IT i biznesie

Dołącz do newslettera i otrzymuj regularne porcje wiedzy o technologii, biznesie i strategiach, które pomogą Ci rozwijać firmę. Zero spamu – tylko konkretne wskazówki, inspiracje i nowości z podcastu.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.