Aplikacja webowa lub mobilna to dziś naturalny kierunek rozwoju niemal każdej firmy, niezależnie od branży. Zapewnienie skutecznej obecności w wielu kanałach sprzedaży i interakcji z odbiorcami jest już bowiem standardem. Dedykowane rozwiązania takie jak aplikacja internetowa czy mobilna są uważane za jedno z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi docierania do odbiorców. Niemal każdy ma dzisiaj urządzenie mobilne, a dedykowane aplikacje webowe i mobilne stały się nie tylko kanałem sprzedaży, ale też sposobem na budowanie relacji z klientami i ważnym elementem optymalizacji procesów biznesowych oraz cennym źródłem danych analitycznych. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na usługę tworzenia aplikacji mobilnej lub webowej. Autorskie aplikacje na zamówienie to jednak nie wszystko. Jeśli chcesz zdobyć przewagę konkurencyjną i ją utrzymać, musisz pamiętać o tym, aby apka była aktualizowana. Przedstawiamy 7 sygnałów, że Twoja aplikacja potrzebuje modernizacji.

Aplikacja mobilna – aplikacja webowa – zbyt długi czas ładowania

Gdy otrzymujesz oprogramowania na zamówienie od profesjonalnej firmy programistycznej, chcesz, aby było jak najbardziej intuicyjnie i przyjazne dla użytkowników. Jednym z najistotniejszych czynników jest czas w jakim aplikacja się ładuje. W czasach, gdy wszystko dostępne jest niemal od ręki, użytkownicy i klienci nie mają ochoty czekać, aż Twoja aplikacja się załaduje. Podobnie jak ze stroną internetową – gdy wczytywanie zawartości trwa zbyt długo, wzrasta ryzyko, że użytkownik odwiedzi stronę konkurencji. Sygnałem, że Twoja aplikacja staje się przestarzała i wymaga aktualizacji jest czas ładowania dłuższy niż kilka sekund. Zarówno aplikacja webowa, jak i mobilna powinna działać płynnie, jeśli więc obrazki ładują się za długo i nie ma informacji, czy oprogramowania zacięło się, czy nadal wczytuje zawartość, pora znaleźć software house, który to naprawi!

Komunikaty informujące o błędzie

Kto lubi, gdy w czasie korzystania z aplikacji wyskakuje error, czyli komunikat o błędzie? Nikt, w szczególności, jeśli komunikat napisany jest językiem zupełnie niezrozumiałym dla odbiorcy. Jeśli często masz styczność z taką sytuacją, może to świadczyć o tym, że aplikacja i jej oprogramowanie wymagają aktualizacji. Utrzymanie aplikacji to proces, który obejmuje naprawianie takich błędów na bieżąco – dlatego, jeśli nie jesteś pewien, czy Twój zespół jest w stanie sam zmodernizować oprogramowanie, powinieneś jak najszybciej skorzystać z profesjonalnych usług programistycznych. Pamiętaj też, aby aplikacja posiadała czytelne i zrozumiałe dla użytkownika komunikaty, aby wiedział, jak postępować w przypadku pojawienia się błędu.

Niedostosowanie aplikacji do wszystkich systemów operacyjnych

Tworzenie aplikacji webowychrozwój aplikacji mobilnych muszą obejmować dostosowanie oprogramowania do wszystkich systemów operacyjnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku aplikacji mobilnych – jeśli Twoja aplikacja działa tylko na systemie operacyjnym Android lub tylko na systemie iOS, Twoja firma traci ogromne grono potencjalnych odbiorców, a więc i potencjalnych klientów. Nie martw się, doświadczone software house’y potrafią budować aplikacje, które płynnie działają na wszystkich systemach operacyjnych.

Niepoprawne wyświetlanie na różnych urządzeniach

W kontekście tworzenia aplikacji mobilnych i webowych wiele mówi się o responsywności. Gdy aplikacja nie jest zbudowana responsywnie, nie wyświetla się prawidłowo na niektórych urządzeniach lub rozdzielczościach ekranu, co jest bardzo zniechęcające dla użytkownika i może być powodem zaprzestania korzystania z aplikacji. Jeśli system nie pozwala na dostęp do aplikacji z różnych urządzeń, liczba użytkowników stopniowo maleje. Jeśli widzisz, że Twoja apka nie jest dostosowana do jakiejś rozdzielczości lub niepoprawnie wyświetla się na jakimś urządzeniu mobilnych, to zdecydowanie znak, że pora na modernizację.

Niezrozumiałe komunikaty w panelu administratora

Do najczęściej występujących tego typu błędów należą np. komunikaty o wtyczce, która wymaga aktualizacji lub przestała być wspierana. Niestety nie zawsze komunikaty są zrozumiałe – specjalistyczny, techniczny język nie dla każdego musi być jasny, dlatego zdarza się, że po prostu nie wiadomo, o co w danym komunikacie chodzi. Tak naprawdę w takich sytuacjach system po prostu sam „daje znać”, że wymaga aktualizacji i trzeba go zmodernizować. Wyeliminowanie takich usterek jest konieczne dla dalszego funkcjonowania.

Nadmiar zainstalowanych wtyczek w aplikacjach

Wtyczki dedykowane aplikacjom mobilnym i aplikacjom webowym są oczywiście bardzo przydatne. Ułatwiają życie użytkownikom i pozwalają na maksymalizację użyteczności aplikacji i integrację systemów. Może się jednak okazać, że takich wtyczek jest po prostu zbyt wiele. Kilkadziesiąt zainstalowanych pluginów, z których używanych jest kilka – taka sytuacja może doprowadzić do obniżenia wydolności systemu, a co za tym idzie – do spowolnienia jego działania. Może się też zdarzyć, że część wtyczek zainstalowana była przez pomyłkę, jest już nieaktualna lub została zainstalowana z myślą o przyszłych działaniach, które jednak nie nastąpiły. Jeśli z części wtyczek nie korzystasz, nie ma sensu ich utrzymywać. Pora na porządki i gruntowną aktualizację w ramach skutecznego utrzymania aplikacji.

Przeciążona baza danych

Przepis na spowolnienia działania aplikacji? Przeciążona lub nieuporządkowana baza danych! Jeśli np. w bazie danych powtarzają się rekordy, aplikacja nie tylko działa wolniej, ale nawet wykonanie niektórych operacji może być zupełnie niemożliwe. Pamiętaj, że aplikacja z przeciążoną bazą danych może nie być w stanie przetworzyć danego zapytania.

Podsumowanie – aplikacja mobilna i webowa – modernizacja

Jak widzisz, aktualizacja oprogramowania aplikacji mobilnych i webowych to podstawa utrzymania aplikacji i opieki nad nią. Czynności te są niezbędne do poprawnego funkcjonowania aplikacji. Aby Twoje oprogramowanie działało tak, jak powinno i było aktualne w kontekście potrzeb rynkowych i oferty konkurencji, musisz nieustannie nad nim pracować, rozwijając je i modernizując. Szukasz software house’u, który Ci w tym pomoże? Zapraszamy do kontaktu!